اکثر مدیران اجرایی شرکت‌ها عقیده دارند که امنیت سایبری، سد راه تجارت است

اکثر مدیران اجرایی شرکت‌ها عقیده دارند که امنیت سایبری، سد راه تجارت است

کنفرانس سیسکو لایو: مدیران اجرایی بعد از یک نظرسنجی گسترده اعلام کرده‌اند که زمان کمی برای امنیت سایبری دارند و عقیده دارند که مطابقت با قواعد و اصول امنیتی موجب کندی تجارت آن‌ها می‌شود.

حدود ۷۱ درصد از هزار شرکت بزرگ تجاری که در این نظرسنجی شرکت سیسکو حضور داشته‌اند، احساس می‌کنند که تلاش‌هایی که برای استقرار دفاع سایبری در فن‌آوری صورت می‌گیرد موجب کندی تجارت شده است. نتایج این تحقیق قرار است در ماه آینده منتشر شود.

شرکت‌های بزرگ ممکن است به کارگیری کارمندان امنیتی خود را متوقف کنند زیرا احساس می‌کنند که آن‌ها راه سوددهی را بر آنان بسته‌اند، بنابراین ویلیامز، مدیر ارشد فن‌آوری امنیت شرکت سیسکو، کاملاً معتقد است که تعدادی از کسانی که اکنون در امنیت رایانه کار می‌کنند، در پنج سال آینده در این بخش حضور نخواهند داشت.

این کار به این دلیل است که ماهیت آن به شکل چشم‌گیری تغییر خواهد کرد و هرکسی نخواهد خواست که در آن حضور داشته باشد.

ویلیامز در کنفرانس سیسکو لایو که در برلین برگزار شد، گفت: «درصد بالایی از مهندسانی که اکنون در این بخش کار می‌کنند، به احتمال زیاد به مشاغل دیگری خواهند پرداخت. من فکر می‌کنم که امنیت به سمتی دیگر حرکت خواهد کرد و ما مشاهده خواهیم کرد که این عرصه از تنظیم یک دیوار آتش به سمت تجزیه و تحلیل داده‌ها پیش خواهد رفت. من تصور می‌کنم که بسیاری از افراد این تغییرات را خواهند پذیرفت و بسیاری دیگر نیز نمی‌پذیرند.»

وی افزود: «اگر شما نمی‌خواهید به یادگیری مداوم روش‌های امنیتی بپردازید، احتمالاً در مسیر تجاری اشتباهی قرار دارید.»

آدام فیلپات، مدیر امنیت سایبری در Cisco EMEA با این نظر که نوع فعالیت‌های امنیتی در حال تغییر است، موافق است. او می‌گوید که تغییری بزرگ به سمت خودکارسازی وسیع در عرصه‌هایی نظیر تأمین و استخدام نیرو برای تلفن‌های همراه صورت خواهد گرفت.

او می‌گوید: «این کاری است که ما می‌توانیم امروزه به صورت خودکار انجام دهیم، و این‌گونه باید گفت که افراد را برای انجام فعالیت‌هایی هوشمندانه‌تر آزاد کنیم.»

همچین موضوع امنیت اینترنت اشیاء نیز مطرح است:‌ در این عرصه بسیاری از دستگاه‌ها از ضعف آسیب‌پذیری‌های متعدد و رمزگذاری ضعیف رنج می‌برند. فیلپات می‌گوید که این حفره‌های امنیتی قرار است که توسعه‌دهندگان را با فشارهای تجاری برای اصلاح محصولات خود در اسرع وقت روبه‌رو کند، این کار موجب می‌شود که یا آن‌ها از این عرصه عقب بنشینند و یا این‌که با عجله و انجام اشتباه به کار خود ادامه دهند. او می‌گوید: «این یک بازار واقعاً پرشتاب است. سرعت این بازار به شدت افزایش می‌یابد و نه کاهش.»

بخش امنیت سیسکو ارزشی حدود ۲ میلیارد دلار دارد و با ادغام‌های زیادی مواجه گشته است. فیلپات می‌گوید که این شرکت قصد دارد که «مطمئناً» کارهای بیش‌تری در این زمینه انجام دهد.

فیلپات با توجه به ایرادهای امنیتی جدید این شرکت نظیر درخواست از ارائه‌کنندگان خدماتی که از بسته‌ی Universal Small Cell این شرکت استفاده می‌کنند، برای نصب اصلاحیه‌های مربوط به آن، می‌گوید: «هیچ چیز صد درصد امن تولید نمی‌شود. ما در آینده آسیب‌پذیری‌های متعددی خواهیم داشت، اما ما همواره در مورد نحوه‌ی تعامل و برخورد با آن‌ها شفاف خواهیم بود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *